Skip to content

313 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block12901
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-H
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage4,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,000
36%
Improvement Value:$1,084,200
64%
Total Assessment$1,682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,564-0.6%
2024$37,799+40.1%
2023$26,982-0.4%
2022$27,083+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4905, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1912