Skip to content

213 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block14101
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-H

Assessment

Land Value:$560,300
35%
Improvement Value:$1,039,700
65%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,728-0.6%
2024$35,952+40.1%
2023$25,664-0.4%
2022$25,760+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3589, Page 213