Skip to content

1702-1704 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block28601
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
16%
Improvement Value:$596,800
84%
Total Assessment$713,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,939-0.6%
2024$16,039+40.1%
2023$11,449-0.4%
2022$11,492+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8964, Page 97Recorded3/25/2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7460, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1920