Skip to content

50 Wayne St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1882

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block12901
Lot20
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningC-4
Sq Footage1,756
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$812,100
89%
Total Assessment$912,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,367-0.6%
2024$20,495+24.2%
2023$16,497-0.4%
2022$16,559-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft1,756DeedBook 9624, Page 139Recorded12/18/2021

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8782, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1882