Skip to content

333 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block9902
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
62%
Improvement Value:$319,900
38%
Total Assessment$841,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,800-0.6%
2024$18,917+40.1%
2023$13,504-0.4%
2022$13,555+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,800DeedBook 9657, Page 168Recorded4/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890