Skip to content

251 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1875

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block11402
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,804
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,400
39%
Improvement Value:$923,000
61%
Total Assessment$1,523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,018+114.7%
2024$15,841-9.3%
2023$17,456-0.4%
2022$17,522+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft1,804DeedBook 9570, Page 417Recorded6/5/2021

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3287, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1875