Skip to content

15 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block12903
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$774,300
57%
Improvement Value:$582,700
43%
Total Assessment$1,357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,302-0.6%
2024$30,492+40.1%
2023$21,766-0.4%
2022$21,848+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000
Sq Ft2,800DeedBook 9806, Page 944Recorded3/7/2024

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

DeedBook 9096, Page 175Recorded2/3/2016

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 8930, Page 387

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 8930, Page 387

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 7257, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1890