Skip to content

300 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block12903
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-C-28U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,315,300
27%
Improvement Value:$3,643,700
73%
Total Assessment$4,959,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,734-0.6%
2024$111,429+40.1%
2023$79,542-0.4%
2022$79,840+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3345, Page 975