Skip to content

5 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 2001

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block12903
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-HG
Dwellings2
ZoningC-4
Sq Footage1,600
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,700
48%
Improvement Value:$679,000
52%
Total Assessment$1,311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,290-0.6%
2024$29,474+40.1%
2023$21,040-0.4%
2022$21,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9124, Page 485Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 8778, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 2001