Skip to content

287 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1930
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block12905
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$437,300
52%
Improvement Value:$403,800
48%
Total Assessment$841,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,782-0.6%
2024$18,900+40.1%
2023$13,491-0.4%
2022$13,542+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930