Skip to content

222 Montgomery St.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block12905
Lot22
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description6S-B-50U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
8%
Improvement Value:$531,700
92%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+1186.8%
2024$1,000+40.1%
2023$714-0.4%
2022$716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft800DeedBook 9897, Page 678Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7294, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2004