Skip to content

222 Montgomery St.(Unit C0408)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block12905
Lot22
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description6S-B-50U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
8%
Improvement Value:$531,700
92%
Total Assessment$578,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,920+1126.0%
2024$1,054+40.1%
2023$752-0.4%
2022$755+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$592,500

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9281, Page 347Recorded2/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2004