Skip to content

222 Montgomery St.(Unit C0512)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block12905
Lot22
QualifierC0512
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description6S-B-50U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
8%
Improvement Value:$523,000
92%
Total Assessment$569,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,726+1107.6%
2024$1,054+40.1%
2023$752-0.4%
2022$755+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 8680, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 2004