Skip to content

236 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1872

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block12905
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$680,000
49%
Improvement Value:$721,500
51%
Total Assessment$1,401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,296-0.6%
2024$31,492+40.1%
2023$22,480-0.4%
2022$22,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,472DeedBook 9863, Page 82Recorded11/22/2024

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 8861, Page 405

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 5869, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1872