Skip to content

223 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1872

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block14103
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
48%
Improvement Value:$823,300
52%
Total Assessment$1,583,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,355-0.6%
2024$35,577+40.1%
2023$25,396-0.4%
2022$25,491+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 8311, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1872