Skip to content

55.5 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1852

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2014

Property Information

Block12905
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,924
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
45%
Improvement Value:$860,300
55%
Total Assessment$1,563,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,908-0.6%
2024$35,127+40.1%
2023$25,075-0.4%
2022$25,169+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4580, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1852