Skip to content

59 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block11102
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
41%
Improvement Value:$956,200
59%
Total Assessment$1,621,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,201-0.6%
2024$36,428+40.1%
2023$26,004-0.4%
2022$26,101+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900