Skip to content

63 Wayne St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1985

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block12906
Lot6
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building ClassC0935
Description3S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$477,700
83%
Total Assessment$577,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,900-0.6%
2024$12,981+40.1%
2023$9,266-0.4%
2022$9,301+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7134, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1985