Skip to content

69 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1892

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 12, 2014

Property Information

Block12906
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,060
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$614,000
41%
Improvement Value:$883,300
59%
Total Assessment$1,497,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,435-0.6%
2024$33,644+40.1%
2023$24,017-0.4%
2022$24,107+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,060DeedBook 8990, Page 815Recorded8/25/2014

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 7778, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1892