Skip to content

61 Wayne St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block12906
Lot7
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building ClassC0991
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningC-4
Sq Footage991
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$480,000
83%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951-0.6%
2024$13,033+25.6%
2023$10,376-0.4%
2022$10,415+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft991DeedBook 9671, Page 89Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft991DeedBook 9428, Page 906Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8750, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1900