Skip to content

143 Morgan St.(Unit C0703)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block13002
Lot14
QualifierC0703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building ClassC0770
Description11S-B-40U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage770
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$316,500
76%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300-0.6%
2024$9,359+4.8%
2023$8,929-0.4%
2022$8,963+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$715,000
Sq Ft770DeedBook 9919, Page 572Recorded8/12/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7393, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2004