Skip to content

146 Steuben St.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block13002
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U

Assessment

Land Value:$390,000
52%
Improvement Value:$360,000
48%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5895, Page 246