Skip to content

3565 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block1303
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
40%
Improvement Value:$184,600
60%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891-0.6%
2024$6,934+40.1%
2023$4,950-0.4%
2022$4,968+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925