Skip to content

46 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block5401
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
51%
Improvement Value:$194,000
49%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798-0.6%
2024$8,853+40.1%
2023$6,320-0.4%
2022$6,343+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5713, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1926