Skip to content

255 Warren St.Jersey City, NJ 07302

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block13103
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class---
Description22S-RC-220U-C-G
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800,000
27%
Improvement Value:$54,200,000
73%
Total Assessment$74,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,652,420-13.0%
2024$1,898,351+40.1%
2023$1,355,120-0.4%
2022$1,360,189+346.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000