Skip to content

30 Regent St.Jersey City, NJ 07302

Built 2012
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block14003
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page140

Building Details

Building Class---
Description9S-B-C-179U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,660,000
39%
Improvement Value:$24,340,000
61%
Total Assessment$40,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$893,200-0.6%
2024$898,800+9.9%
2023$818,040-0.4%
2022$821,100-8.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012