Skip to content

180 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block17804
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2SB-D-1U-H-M-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
41%
Improvement Value:$248,100
59%
Total Assessment$420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,399-0.6%
2024$9,458+40.1%
2023$6,751-0.4%
2022$6,776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8858, Page 285

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7133, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1905