Skip to content

97 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$456,800
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block13203
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
DescriptionF-G-1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
86%
Improvement Value:$19,500
14%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200-0.6%
2024$3,220+40.1%
2023$2,299-0.4%
2022$2,307+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$456,800

From:

To:

DeedBook 8966, Page 188Recorded4/9/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$333,500
DeedBook 8861, Page 295