Skip to content

91 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block13203
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
51%
Improvement Value:$166,200
49%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,574-0.6%
2024$7,622+40.1%
2023$5,441-0.4%
2022$5,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 8707, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1900