Skip to content

33 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Mar 27, 1984

Property Information

Block10401
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
48%
Improvement Value:$218,500
52%
Total Assessment$418,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345-0.6%
2024$9,404+40.1%
2023$6,713-0.4%
2022$6,738+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3408, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1905