Skip to content

92 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block13203
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-19U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
28%
Improvement Value:$1,702,900
72%
Total Assessment$2,367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,875-0.6%
2024$53,207+40.1%
2023$37,981-0.4%
2022$38,123+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,326,666
DeedBook 8724, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 0001