Skip to content

64 Glenwood Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$1,785,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block13303
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-18U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
28%
Improvement Value:$1,651,600
72%
Total Assessment$2,281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,948-0.6%
2024$51,268+40.1%
2023$36,597-0.4%
2022$36,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,785,000
DeedBook 8639, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 0001