Skip to content

144 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block13203
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
44%
Improvement Value:$232,300
56%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,010-0.6%
2024$9,068+41.7%
2023$6,402-0.4%
2022$6,427+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918