Skip to content

18 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block12004
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$276,200
58%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634-0.6%
2024$10,700+40.1%
2023$7,638-0.4%
2022$7,667+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9401, Page 912Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4284, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1910