Skip to content

97 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2011

Property Information

Block13204
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,305
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
43%
Improvement Value:$285,800
57%
Total Assessment$500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,183-0.6%
2024$11,253+40.1%
2023$8,033-0.4%
2022$8,063+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905