Skip to content

165 Vroom St.(Unit C0507)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block13302
Lot17
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0375
Description5S&BT-B-66U-H-E
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$71,000
47%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,372-0.6%
2024$3,393+40.1%
2023$2,422-0.4%
2022$2,431+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8960, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1930