Skip to content

821 Bergen Ave.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 10, 2024

Property Information

Block13302
Lot23
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0607
Description5S-B-D-81U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage607
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
40%
Improvement Value:$120,000
60%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466-0.6%
2024$4,494+40.1%
2023$3,208-0.4%
2022$3,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft607DeedBook 9810, Page 16Recorded3/16/2024

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8931, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1930