Skip to content

821 Bergen Ave.(Unit C0109)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block13302
Lot23
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0368
Description5S-B-D-81U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage368
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
54%
Improvement Value:$68,200
46%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,309-0.6%
2024$3,330+40.1%
2023$2,377-0.4%
2022$2,386+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft368DeedBook 9930, Page 538Recorded9/17/2025

Property Sale

Sale
$154,500
Sq Ft368DeedBook 9697, Page 894Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 9170, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1930