Skip to content

28 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block13302
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,000
61%
Improvement Value:$193,100
39%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078-0.6%
2024$11,147+40.1%
2023$7,957-0.4%
2022$7,987+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,724DeedBook 9894, Page 81Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8652, Page 144Recorded3/3/2009

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5928, Page 134

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4653, Page 272

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3218, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1905