Skip to content

32 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block13302
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
68%
Improvement Value:$154,200
32%
Total Assessment$479,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,701-0.6%
2024$10,768+40.1%
2023$7,686-0.4%
2022$7,715+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,105DeedBook 9570, Page 44Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3271, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1905