Skip to content

12 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 23, 2010

Property Information

Block13302
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
65%
Improvement Value:$148,500
35%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,542-0.6%
2024$9,601+40.1%
2023$6,854-0.4%
2022$6,880+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5330, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1905