Skip to content

25 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Nov 18, 1999

Property Information

Block13303
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
55%
Improvement Value:$202,400
45%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964-0.6%
2024$10,026+40.1%
2023$7,157-0.4%
2022$7,184+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 5529, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1905