Skip to content

49 Highland Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block13303
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
43%
Improvement Value:$323,500
57%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,668-0.6%
2024$12,747+40.1%
2023$9,099-0.4%
2022$9,134+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft2,376DeedBook 9869, Page 752Recorded12/26/2024

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7153, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1905