Skip to content

53 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 7, 1996

Property Information

Block13303
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,100
41%
Improvement Value:$325,500
59%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,317-0.6%
2024$12,394+40.1%
2023$8,848-0.4%
2022$8,881+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5014, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1900