Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$240,000
80%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-15.5%
2024$7,930+6.1%
2023$7,474
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,408DeedBook 9898, Page 807Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,408DeedBook 9619, Page 826Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4652, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1926