Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0605)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0605
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$292,900
83%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+2.6%
2024$7,680+35.7%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,408DeedBook 9739, Page 648Recorded4/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1926