Skip to content

50 Glenwood Ave.(Unit C0505)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block13303
Lot26
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC1408
Description9S-B-69U-H(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$292,900
83%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-0.6%
2024$7,930+40.1%
2023$5,661-0.4%
2022$5,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9299, Page 809Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4652, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1926