Skip to content

2700 Kennedy Blvd.(Unit C0309)Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block13304
Lot1
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0588
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage588
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,400
58%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252-0.6%
2024$4,278+40.1%
2023$3,054-0.4%
2022$3,065+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft588DeedBook 9066, Page 140Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8869, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1940