Skip to content

67 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block13401
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,000
60%
Improvement Value:$213,000
40%
Total Assessment$534,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,924-0.6%
2024$11,999+40.1%
2023$8,565-0.4%
2022$8,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1885