Skip to content

65 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block13401
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$476,000
83%
Improvement Value:$100,000
17%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,279-0.6%
2024$10,343+40.1%
2023$7,383-0.4%
2022$7,411+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,268DeedBook 9749, Page 610Recorded5/31/2023